Jdi na obsah Jdi na menu
 


Obrazek


Skupina The Exploited se začala formovat od roku 1979.V roce 1982 už hrajou pod názvem The Exploited v sestavě: Wattie Buchan-zpěv, "BIG" John Duncan-kytara, Danny Mccornick- basa,Dru Stix - bicí. Všichni pocházeli z Edinburghu.Jejich předtsava o punkové hudbě byla jiná než dosavadní trendy, tak že hrát rychlejc a tvrdšejc.Přes to jsou první alba k nepoznání od posledních. Bohužel původní sestava nevydržela moc dlouho.Po prvním turné "DEAD CITIES" v Londýně, odešel bubeník Dru Stix a nahradil ho Danny.

První singl nese název "ARMY LIFE"."Army Life" bylo založeno na zpevákově dřívejší zkušenosti s vojenskou disciplínou. Pravdivost materiálu zazářila ve světě punku a singl strávil dvacet pět týdnů v nezávislých žebríccích, v srpnu 1980 dosáhla šestého místa. Strana B obsahuje singl "Fuck a Mod", který je dodnes populární.
 
Následující singl prišel o tři měsíce později, název byl převzat věcně rostoucí oddaností životu a každý vědel kde byli s Wattiem "My jsme The Exploited Barmy Army nešpinte se s námi - Exploited … Barmy Army".Zvěsti o skupině se rychle rozšírili když Gary Bushell podpořil zvuk skupiny jejich vysokou úroveń skandálních odhalení. Tretí singl "Dogs of War" se vyšplhal až na druhé místo nezávislých žebríčku. Debutové album vydáno také v této době "Live On Stage" je vysoce ceněná nahrávka skupiny naživo z Edinburghu.

První studiová nahrávka byla vydána na barevném vinylu v květnu 1981 a je stále mnohými považována za druhé "Never Mind The Bollocks". "Punks Not Dead" dosáhla dvacátého místa v Britském národním žebríčku a bylo zvoleno jako nejlepší nezávislé album roku 1981. Album obsahuje mnoho živých nahrávek, ale také nové skladby jako "Son Of a Copper" a "Sex and violence".

Turné jako Apocalypse Punk tour ´81 s Anti Nowhere League, Discharge a Anti Pasti znamenalo více senzací a následující singl "Dead Cities" se probojoval do TOP 30 se 150 000 prodanými kopiemi a znamenal zásah do žebríčku popu. The Exploited se stala jedinou skupinou kterou BBC nechala objevit ve své prestižní show, ale kdokoliv kdo obětoval video pásek se jen mohl smát smutné New Romantics v publiku, které se snaží pogovat se světle obarvenými skotskými šílenci.

Pod zraky médií vydali další singly "Don´t Let Them Grind You Down" nahráno s Anti Pasti, "Computers Don´t Blunder" a druhé album "Troops Of Tomorrow". Skupina pak odjela na šestitýdenní turné po USA a Kanadě. Po jejich návratu do Anglie prošla punková scéna velkými změnami, ale žádnými k lepšímu.

Skupina byla kontaktována vydavatelskou firmou Pax, a podepsali spolu roční smlouvu. To už bylo moc na Johna Duncana, a tak se rozhodl opustit skupinu. (pak hrál ve skupinách Gin Goblins a Blood Uncles) Posléze vydali singl "Rival Leaders" a studiové album "Let's Start a War" a vrátili se zpět ke hraní v malých klubech a hospodách, daleko od jejich vyprodanýchObrazek koncertu v Londýně.

Skandálu se nevyhnulo ani vydání nového alba, kde se poprvé objevilo nové logo skupiny, nyní tak slavná lebka, která byla použita bez zaplacení jakýchkoliv poplatku americkému tvůrci.

Další studiové album "Horror Epics" pokračuje ve Wattieho posedlostí nukleárním holocaustem. Bylo vydáno firmou Konexion Records v roce 1985. Nejvýraznější skladbou, která útočí na celý politický systém a speciálne na předsedkyni vlády Maggie Thatcherovou se nazívá jednoduše "Maggie". Pak vyšla i zpožděná živá nahrávka "Live at the Whitehouse" nahraná v roce 1985 na jejich turné po Americe. Polepšení justicí vydala kapela svuj první 12" singl "Jesus is Dead", který obsahoval pouze čtyři stopy včetne "Politicans", kde Wattie telefonuje prezidentovi Spojených státu. The Exploited pokračovali s vydáváním špičkových alb, ale v roce 1987 skupina začíná hrát více směrem k Hardcore/Grindcore. Tato změna se naplno projevila v jejich dalším albu "Death Before Dishonour" vydaném v roce 1987. V roce 1988 byl vydán další 12" singl "War Now" a v roce 1990 album "The Massacre" se již naplno přiblížilo k Heavy Metalu. Jejich další album "Beat the Bastards" z roku 1996 tento dojem ještě umocnilo. Zatím poslední album je "Fuck the system" z roku 2003, které je pochopitelně také nářez a dává na jevo že to Exploited.

Vystoupili dokonce i Moravské Třebové na festu Pod parou v roce 2007 a to byl vážně masakr!

A nějaký videa 

 

 

 
 

 

 

 

Komentáře

Přidat komentář

Přehled komentářů

Výborný!!

(Lukáš, 16. 2. 2011 20:43)

Tohle je fakt skvělá kapela!! ;)

good

(toman, 26. 4. 2009 21:42)

good