Jdi na obsah Jdi na menu
 


:: Fest PoD PaRoU, Moravská Třebová ::  

Obrazek


je hudební a životní styl.

 

Anglicky toto slovo znamená nesmysl, výtržník. Toto označení se používalo pro nekvalitní hudbu. Punk jako hnutí vznikal postupně, přesto za jeho vznik bývá zpravidla označován rok 1976. Velká část prvků souvisejících s punkem (např. prvky módy) pochází od tamního hnutí zvaného skinheads. S jednou myšlenkou tohoto hnutí však punk nesouhlasí a to s myšlenkou velice úzce související s rasismem. Totiž s vyzdvihováním jenom části rasově evropsky orientovaných občanů. Punkeři nerozlišovali druh vyznaní, národnosti, místo původu, společenské řazení ani barvu pleti. Hlavním odlišením punkerů od skinheadů se stalo právě číro (pouze jeden pruh vlasů na hlavě). Především v Anglii tento styl nebyl chápán pouze jako hudební záležitost, ale i jako věc životního stylu. Punkeři se pak programově stavěli proti společnosti a propagovali protikladný životní styl, kdy kritizovali především přetvářku a "honbu za penězi". Tento životní styl během krátké doby vedl k určité pasivitě a s hnutím se často šířily drogy. Stěžejním heslem punku je No Future! - žádná budoucnost. Toto heslo lze za určitých okolností považovat za zlidovělou verzi teorie bodu Omega, se kterou ve 20. století přišel jezuitský teolog Teillhard de Chardin. Ze strany vyznavačů punku se lze často setkat s tvrzením, že základem punku je provokace. Ale není!! Má svůj hlubší význam...zkuste na něj přijít

 

Hudba a tanec

 

Hudebně punk připomíná počátky rocku. Stejně jako rock používá jednoduchou melodii (tři akordy) a satirické texty. Jedinečnost dávají punkové hudbě hlavně texty písní, které velice často poukazují na problémy současnosti.

Za počátek punku se považují kapely The Clasch a Ramones, ale také nejvlivnější punková kapela všech dob Sex Pistols. Ve skutečnosti se ještě dávno před těmito kapelami objevil styl velice podobný punku, který hráli např. Stoges nebo Velvet Underground.

Na východě se punková hudba hrát nesměla, přesto se však i zde našlo pár ne punkových, ale punkově našlápnutých kapel jako např. HNF, FPB. Po pádu komunismu se tento styl povolil i zde.

S punkem se pojí i speciální tanec - pogo, který vymyslel sám Sid Vicious. Tento tanec vlastně nahrazuje klasické poskakování na místě. Nemá svá pravidla; prudce se při něm kýve hlavou, máchá rukama, skáče do rytmu bicích...

 

Móda

 

Punkeři si za svůj hlavní cíl berou hlavně to, že musí šokovat ostatní. Punkeři jsou specifičtí každou svojí části oděvu. Každá jeho část má pro punkery nějaký smysl nebo hluboký ideologický význam. Prvky na jejich oblečení nejsou bezúčelné a většinou na něco poukazují.

 

Číro = identitický znak s nímž se většiObrazekna punkerů ztotožňuje má významů hned několik. Kromě již výše zmiňovaného šokovat, byl jeho první význam odlišit se od hnutí skniheads, kteří měli hlavu vyholenou úplně. Číro má být také přirováním k životu Idiánů a jejich bezstarostného životu po svém před příchodem moderní civilizace.

 

Obojek = u některých vyznavačů punku lze spatřit jako módní doplněk obojek na krku většinou Obrazekozdobený kovovými hroty, či jinými specifickým ornamenty pro tento styl. Má být symbolem poukázání na otroctví společnosti všech státních zřízení a sytémů bez vůle občanů se rozhodnout, bez toho aniž by za ně museli rozhodovat jiní. Ať už se jednalo o formu otroctví, monarchie, republiky, fundamentlismu, fašismu nebo demokracie.

 

Roztrahné triko a jeanse = mají za účel provokovat v lidech myšlenku, aby je neposuzovali podle stylu oblékání. Přinutit je zamyslet se, zda charakter člověka utváří jeho duševno nebo jeho zevnějšek.

 

Dnes se objevuje stále víc lidí, kteří berou punk jen jako módu a ne jako styl života. Poukazují tím například na tzv. šampony, kteří si na hlavě gelují "číro" (což vlastně ani číro není). Pravé číro je jeden jediný "pruh" vlasů na hlavě, zbytek hlavy je vyholen.

 

Punk dnes

 

Punk se dá označit jako ideologický směr, většina lidí ho však považuje spíše za směr umělecký a tak se nedá říci, že by jeho myšlenky byly nerealizovatelné. U většiny punkerů se dnes již setkáme s myšlenkami vesměs anarchistického charakteru včetně myšlenek antirasistických.

 

"Punková móda" brzy začala představovat jiný styl oblékání. Punkeři se vyznačovali tím, že chodili ve starých roztrhaných kalhotech a triku, někdy s nášivkou nějaké punkové kapely. K módě tohoto stylu také neodmyslitelně patří spínací špendlíky, ale také speciální účes číro (kohout, pila).

 

V průběhu 90. let se začal vztah mezi punkem a určitým stylem oblékaní uvolňovat.

 

Obrazek

Obrazek

Obrazek

 

 A teď nějaké punkové skupiny


  

Punk floid - Hrůza

 
 
Sex pisols- Anarchy in UK
 

 
 
Visací zámek - Známka punku
 
 
 
Vyčůrat a spát - Rum
 
 
The Exploited - Never sell out

 

Komentáře

Přidat komentář

Přehled komentářů

Opět moje foto

(Mutant, 8. 4. 2015 11:19)

Číro mám pořád, i když už málo udržované :D Ale je fajn, když pod názvem punk a číro koluje moje fotka. Nevím, kde jste ji všichni vzali - sám ji nemám :D :D a musel jsem si ji stahnout z jednoho z klipu na YT, kde taky koluje - takže jestli někdo víte, kde je celý originál, dejte vědět :D

Punks not dead - mutant

Punk´s Not Death!!!!!

(o.vocas, 11. 1. 2011 9:06)

Nedá mi to,abych sem nevložil nějaký žblept.ZAjel jsem sem,protože můj synek cosi hledal do školy o punku,a chtěl být naprosto přesný.Co jsem mu vyložil,mu jaksi nějak nestačilo.:-)).Je mi rovných 40,a v punku frčím od nějakých 13 let,kdy mě k tomu dostal tehdy ještě neznámý Zdeněk Růžička z S.P.S.Z jednou věcí tu ale nějak nesouhlasím.Z článku vyplývá,že punkera dělá číro.Já si to nemyslím.Punk,jak správně ukazují V.Z. ve Známce punku,je především v srdci.Jedna věc mě ovšem zaráží.Poslední dobou se vyskytují "umělci" kteří si z punkové hudby dělají celkem slušné živobytí,a degradují naší muziku na komerční záležitosti.Tím myslím,že se účastní takových těch Top 20,a různých uhlých soutěží,nechávají své většinou docela nákladné videoklipy protahovat pochybnýma hudebníma stanicema(Očko,atd...),a to mi vadí.Nicméně musím zde uvést skutečnost na kterou my všichni ortodoxní punx,můžeme být hrdi.Měl jsem na konci loňského roku doma na návštěvě punkery z Manchesteru.Odváželi si odsud několik DVD plných Mp3 českého punku,z kterého byli maximálně unešeni.O DVD Visacího zámku,ani nemluvě.Věřte lidé,nebo ne,HNF jsou jejich favority,a veškeré víceméně starší bandy typu Gummy Pig,FPB,samozřejmě Šanov,S.P.S.,Kadence,Našrot a mnoho dalších kapel,při poslechu neřekli nic jiného než že It´s very good...V létě jsem pozván do Skotska na Punk Of Island.Už se těším.Mějte se,a PUNKˇS NOT DEATH VY VOLOVÉÉÉÉ!!!!:-)))

www.technolifestyle-nasrat.estranky.cz

(pirate.deluxe, 10. 6. 2010 21:19)

ne já si vážně nikde nemůžu přečíst jinej článek než ten co ho někdo okopíroval z wikipedie :-D

Vyčůrat a spát - Rum

(michal, 24. 6. 2009 19:39)

da se nekde stahnou mp3 ? hodte mi ji nekdo do mailu prooooooosím

michal.bulva@seznam.cz

Punk je bonba

(David, 30. 11. 2007 21:16)

Hej lidi nedělejte si hlavu stakových idiotú jako jsou třeba hopeři rapeři atd. jsou to sráči punk pořád žije a je pořád lepší

nech zije punk

(punk rocker, 5. 9. 2007 14:42)

som rad ze sa ani na slovensku nezabuda na punk a nenechame si urobit z rasistickej mensiny vecsinu

PANGZNTDED

(DESTROI!ER, 6. 8. 2007 14:33)

hodně dobrey článek