Jdi na obsah Jdi na menu
 


Manie

22. 3. 2007

 

Manie

Manie je duševní nemoc, jež se vyznačuje hlavně chorobnou změnou nálady. Nemocní upadají do stavu rozjařenosti a veselí, jež není nijak úměrné jejich situaci a okolnostem. Všechny životní úkoly se zdají takovým nemocným snadné, jejich sebevědomí je zvýšeno, cítí potřebu nepřetržitě se zaměstnávati a něco podnikati, mluví mnoho a překotně, někdy nepřetržitě celé dny a noci, necítíce únavy a potřeby spánku. Ve stavech nezkrotné rozjařenosti hlučně zpívají, živě gestikulují, tančí a vtipkují, někdy velmi přiléhavě a bystře, většinou však plytce. Je-li jim bráněno v překotné činnosti, stávají se snadno prchlivými a jeví sklon k brachiálnímu násilí. Pozornost mají roztěkanou, úsudek povrchní, ale orientace místní a časová je většinou dobrá; jen někdy se vyvíjejí bludy, většinou velikášské. Stavy manické vzrušenosti vznikají většinou náhle a trvají týdny i měsíce. Opakují se obyčejně u téhož nemocného několikráte v životě s různě dlouhými obdobími klidu. Ještě častěji se střídají stavy manické vzrušenosti s obdobími chorobné sklíčenosti; v tom případě mluvíme o tak zv. cirkulární psychose. Vzniká obyčejně na dědičném podkladě. Mimo tyto případy, kdy [Manie] má význam samostatné choroby, vyskytují se stavy manického vzrušení i u jiných poruch duševních, na př. u progres. paralysy, v alkohol. opojení a p. Mathon.

Druhy mánie

Hypomanie

Bipolární afektivní poruchaBipolární porucha, dříve zvaná maniodepresivní psychóza, je onemocnění, kde se střídají depresivní epizody s manickými. Mohou končit remisí nebo mohou přejít do opačného pólu (deprese do mánie a naopak), avšak toto střídání je obvykle nepravidelné. Často se později, po depresivních epizodách, vyskytne jen několik manických fází během života - pacient tedy trpí mnoha depresivními epizodami s vysokým rizikem sebevraždy. Pokud dochází k opakování manických epizod, obvykle se zkracuje období remise a objevuje se rychlé střídání deprese a mánie. Porucha se však může projevit jen jednou epizodou mánie. Jde o závažné celoživotní onemocnění, kde hereditární (dědičná) zátěž je vysoká a postižení dětí afektivní poruchou možné.
nemá tak výraznou podobu a intenzitu jako mánie, je jí však velice blízká. Výskyt pouze manických epizod je extrémně vzácný, většinou jde o bipolární poruchu (maniodepresivní psychózu). Nejčastěji se však vyskytuje periodická depresivní porucha.
 

Komentáře

Přidat komentář

Přehled komentářů

Ear-splitting and Stumpy Blood Distress Symptoms

(AhahElulut, 8. 10. 2018 5:23)

Pression arterielle est comment calleux votre sang pousse contre les parois de vos arteres lorsque votre coeur essence pompe le sang. Arteres sont les tubes qui transportent prendre offre sang loin de votre coeur. Chaque set votre manque de sensibilite bat, il pompe le sang tout au long vos arteres a la vacances de votre corps.
https://www.cialispascherfr24.com/acheter-cialis-pour-homme-debout/

Measuring Blood Pressure

(ANeewpealm, 28. 7. 2018 13:31)

Pression arterielle est comment robuste votre sang pousse contre les parois de vos arteres lorsque votre coeur sentiment pompe le sang. Arteres sont les tubes qui transportent perseverent b gerer offre sang loin de votre coeur. Chaque age votre moelle bat, il pompe le sang tout au long vos arteres a la vacances de votre corps.
https://www.cialispascherfr24.com/cialis-infarctus/